עיכוב התפתחותי

מרגע הגחתם לאוויר העולם מתחילים התינוקות להתפתח – הם רוכשים מיומנויות מוטוריות, חושיהם מתמודדים והם מגיבים לסביבה שלהם, עד שהם הופכים לעצמאיים. עם זאת, לעתים נגרם לתינוק עיכוב התפתחותי הדורש התייחסות ותשומת לב. בשביל זה בדיוק מומלץ להשתתף בסדנה של ורד הופמן, המציעה מגוון רחב של סדנאות והרצאות בתחום התפתחות תינוקות, כמו גם ייעוץ שינה לתינוקות בשיטה ההוליסטית. אז אם ילד חדש הצטרף לא מזמן למשפחה או אם את נמצאת בשלבי הריון מתקדמים, זה הזמן להירשם לסדנה מאלפת וליהנות מכל רגע.

במה מתבטא עיכוב התפתחותי

כאשר התינוק אינו נצמד לשלבי ההתפתחות בקרב תינוקות, מומלץ להפנות למומחים. אלה כמה סימנים המעידים על עיכוב התפתחותי שיש לשים אליו לב:

  • עיכוב מבחינה מוטורית – עיכוב זה מתבטא בפעולת השרירים חלשה יחסית לגילו של הילד, קושי בהחזקת צעצועים או חפצים אחרים, התינוק מתקשה לזחול וכדומה. עם זאת, גם אם התינוק מתקשה לזחול מדי פעם בפעם, אין זה מעיד בהכרח על כך שיש בעיה בהתפתחות. ישנם תינוקות אשר מדלגים לשלב העמידה והתפתחותם היא תקינה.
  • עיכוב שפתי – הילד אומר את המילה הראשונה שלו עוד לפני גיל שנה, ויכול להבין משפטים בסיסיים בשפת דיבור, בייחוד אם הם מופנים אליו. ישנם ילדים אשר מתקשים לבטא מילים לאחר גיל שנה. אחת הסיבות הנפוצות יותר לעיכוב בהתפתחות שפתית היא דלקות אוזניים או בעיות בשמיעה.
  • עיכוב בהתפתחות הרגשית – תינוקות הסובלים מעיכוב בגדילה עלולים להתקשות בפיתוח כישורים חברתיים. הם עלולים להתעלם מרגשותיהם של אחרים, להתקשות לבטא רגשות בעצמם ולהעדיף לשחק באופן עצמאי מבלי לנסות ולהתחבר לילדים בגילם.

גם אם לא בטוחים, מתייעצים

לפעמים להורים קשה להיות אובייקטיביים כאשר מדובר בתינוקם. הם עלולים לפרש כל תנועה באופן בלתי נכון ולקבוע תור לרופא המשפחה. משום כך, חודשים ספורים לפני שהתינוק נולד מומלץ לאסוף כמה שיותר מידע על התפתחותו. כך תוכלו להכין את עצמכם לבואו של הילד האהוב. הורים אשר לומדים על שלבי ההתפתחות של הילד, על עיכוב התפתחותי, על הפרעות שינה בתינוקות כמו גם הורים המשתתפים בסדנאות, הופכים להורים רגועים יותר.

 

 

 

 

עוד בנושא :
צור קשר
שאלות? התייעצות?
צור קשר

פנו אלי בשאלות והתייעצות:



קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני