עיכוב בהתהפכות

עיכוב בהתהפכות

התהפכות היא אחת הפעולות המרגשות שהתינוק מבצע, אולי בעיקר כי זו הפעם הראשונה שהוא ממש מצליח להניע את עצמו במרחב באופן עצמאי.

רוב התינוקות יתהפכו עד גיל 7 חודשים, בעוד יש כאלה שיתחילו להתהפך כבר בגיל שלושה חודשים (ואולי אפילו לפני). להתהפכות יש 4 כיוונים: התהפכות מהבטן לגב מימין ומשמאל, והתהפכות מהגב לבטן מימין ומשמאל.

ישנם מספר תנאים שהתינוק צריך לרכוש על מנת להצליח להתהפך בצורה מאורגנת:

1- שכיבה מאורגנת על הבטן והרמת הראש

2- שכיבה על הגב והרמת הרגליים לכיוון מרכז הגוף

3- התפתחות תקינה של מערכת שיווי המשקל המאפשרת לתינוק לאזן את הראש לקו האמצע

4- איזון בין הכפיפה והזקיפה- 2 כיווני תנועה קארדינאליים

בתחילת הדרך נראה את התינוקות מתהפכים בטעות- בנפילה מהבטן אל הגב, או מהגב אל הצד (ומשם אל הבטן), ככל שהתינוק חש בטוח בתנועה שקרתה בטעות, הוא ירצה לחזור עליה ולממש אותה שוב.

אז למה תינוקות מתעכבים עם ההתהפכות?

הסיבה הראשונה היא חוסר נינוחות בשכיבה על הבטן. במקרה כזה, הם יבכו בשכיבה על הבטן ולא יעשו ניסיונות להתהפך, ויהיו עסוקים רק בחוסר הנוחות שלהם, וככל הנראה יבכו הרבה. אם הם כן יצליחו להגיע מהגב אל הבטן, ברגע שהם יבינו שהתנועה מובילה אותם לתוצאה לא רצויה, הם ישתדלו לא לחזור עליה שוב

סיבה נוספת היא נוקשות תנועתית- תינוקות צריכים להיות בעלי יכולת תנועה. תינוק שמרגיש נוקשה, לא מניח ראש כשמרימים אותו, ובכלל מראה סימני חוסר נוחות במהלך היום, יתקשה בהתהפכות פשוט כי הוא לא מצליח להניע את גופו.

תינוקות שנבהלים מחוויית נפילה (שמתרחשת הרבה בלמידה של שלבי התפתחות חדשים) יתהפכו כמה פעמים, יבהלו מהפתאומיות של החוויה, ולא ירצו לחזור על כך שוב

עוד בנושא :
צור קשר
שאלות? התייעצות?
צור קשר

פנו אלי בשאלות והתייעצות:קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני