זוחלים ונהנים. ותיקים 8.10.18

שיעור 2

היי בנות. היום היה השיעור השני שלנו.
כמו שהסברתי, הסדנה נותנת כלים כדי להכין את התינוקות לשלב הזחילה. היום עבדנו על מרכיבים רבים הקשורים לזחילה:
רוטציה, הושטת יד, חיזוק חגורת כתפיים, רפלקסים מייצבים של שיווי משקל ותנועתיות בית החזה.

רוטציה על הבטן או בעמידת 6

אפשר לעשות בשכיבה על הבטן או בעמידת 6 למי שכבר עולה על 6.
בעזרת בועות סבון, מעודדים את התינוקות להישען עם יד אחת (או מרפק אחד) ולהושיט את היד השנייה לאחור כך שנוצרת רוטציה במרכז הגוף. למי ששוכב על הבטן, אנחנו רוצים לראות אלכסון מאוד ברור: מרפק אחד נשען, והברך הנגדית מתכופפת.
מי שלא מצליח, אפשר בבית, להניח צעצוע אהוב ממש בצד הגוף, ועם הידיים שלנו להוביל אותם למנח המדוייק כדי להראות את הדרך.

תהליך כדורים- העברות משקל, כפיפה וזקיפה

התחלנו כשהנחנו את התינוקות בשכיבה על הבטן על הכדור, עם תנועה קדימה ואחורה "נד נד"
שימו לב שאתן יושבות על הברכיים מאחורי הכדור, ואתן יציבות.
בתחילה תמכנו בתינוקות באזור הזרועות, ומיקמנו את הידיים בזמן מרפקים, ובהמשך עברנו להחזיק באגן- כך שהם צריכים להתמודד עם התנועה וייצוב הגוף במרחב.
עכשיו עברנו לסיבובים איטיים "ימינה ימינה"
בשלב הבא, הנחנו את האמה שלנו לצד התינוק כך שהיד תומכת בזרוע שלו, והיד הפנויה שלנו לא נוגעת, אבל שומרת מלמעלה. היטינו את הכדור לכיוון הצד הנתמך ועם הפנים שלנו גירינו את התינוקות להביט למרכז הכדור. אנחנו מחפשים תגובה של רפלקס שיוווי משקל לייצוב הגוף לקו האמצע" מבט לכיוון המרכז, כפיפה צידית וכיפוף הברך. לפעמים לוקח רגע לתגובה, אז נשארים על הצד בהטייה 2-3 שניות. אפשר להגדיל את הגירוי עם הפנים שלנו- לדגדג אותם בצד הגוף.
עכשיו הרמנו את התינוקות והנחנו אותם בחזרה על הכדור בשכיבה על הגב. לאט לאט התחלנו להניע את הכדור קדימה ואחורה, כך שבהרחקה אנחנו מגיעים למצב של הזדקפות מלאה אחורנית, וכשהם מתקרבים אלינו, אנחנו מרימים את האגן באוויר כך שהגוף עובר למצב של כפיפה. שיחקנו בין הכפיפה והזקיפה כדי להזכיר ולחדד את הקשר הכל כך חשוב הזה. 

על גליל קטן- חיזוק חגורת הכתפיים

כדי לעשות כשיוצא לכן להגיע לג'ימבורי 🙂
השכבנו את התינוקות על הבטן לרוחב הגליל, ושרנו "נד נד" אחרי 3 תנועות קדימה ואחורה, העברנו משקל קדימה עד הישענות על הידיים על המשטח, ונשארנו שם לכמה שניות, כדי לחזק את חגורת הכתפיים ולהכין את התינוקות לעלייה וזחילה על 6
חלק מהתינוקות נבהלו מהמנח החדש: קודם כל, תמיד משהו חדש, בעיקר חוויה של שיווי משקל יכולה להיתפס כמפחידה (תחשבו על עצמכן מתחילות עבודה במקום חדש לדוגמה), דבר נוסף הוא התחושה שהראש נמוך מהגוף- עוד חוויה שלא יוצא להרגיש הרבה פעמים (לא אנחנו ולא התינוקות) אבל במעברים משכיבה לישיבה, עמידה וכו' עוד יהיו מצבים כאלה. כמובן שאם יש בכי נרים ונרגיע, אבל אל תיבהלו מזה שהם נבהלים. נסו לתווך להם חוויות חדשות ע"י שימוש במגע ובקול שלכן שהוא מוכר ומלא בביטחון.

לונה פארק

משחק על הידיים של מעבר מהיר בין דרכי אחיזה, שמטרתו לגרות את מערכת שיווי המשקל להיכנס לפעולה, לאזן את הטונוס, לשחרר עקבות של רפלקס מורו, ולאפשר חוויה של יציאה משיווי משקל ממקום בטוח. מזכירה את סדר הפעולות: 
מכתף לכתף 4X 
להצמיד יד לאוזן ולעבור לנמר 
לגלגל לערסול 
שוב נמר וערסול לצד השני 
ערסול קדמי ומתקרבים אחד לשני להגיד שלום (בבית אפשר לעשות מול מראה)

המשכנו עם הטיות לצדדים (מזכירה שמי שקשה לה יכולה להניח את התינוק להישען על הבטן שלה ולהטות משם) לא לשכוח שכדי שהם יגיבו אנחנו צריכות להטות אותם לאט!! והוספנו שמיניות באוויר- אוחזים בתינוקות עם הפנים החוצה, ומציירים את הספרה 8 לרוחב. שוב, גם כאן כדי לשכלל את תנועתיות בית החזה צריך להניע אותם לאט

החזקנו את התינוקות בתנוחת סופרמן (יד אחת תומכת מתחת לבית החזה והשניה באגן) והרמנו אותם להזדקפות במרכז המעגל
המשכנו עם הזדקפות מלאה מעל לראש שלנו, כשאנחנו אוחזות משני צידי בית החזה, ומשנות את זוית הגוף

תנועתיות בית החזה לכל הכיוונים בערסול על אמא

נשכבנו בכיף שלנו על הפופים, כשהתינוקות מעורסלים עלינו.
בתרגיל הזה חשוב שהתינוקות יהיו רגועים- אפשר להשתמש במוצץ, צעצוע, וכמובן בקול ובמגע שלנו: לשיר ולטפוח על בית החזנ כדי להוביל לנינוחות.
הנחנו את הידיים שלנו משני צידי בית החזה שלהם, והתחלנו להניע את בית החזה מעלה ומטה לכיוון של כפיפה וזקיפה, מבלי שהאגן שלהם מתנתק מאיתנו. שימו לב שהתנועה היא יחסית בין בית החזה לשאר הגוף.

המשכנו בכפיפה צידית: צד אחד עולה, וצד שני יורד כך שנוצרת תנועה של כפיפה הצידה
משם עברנו לרוטציה: צד אחד נע ביחד לצד השני.

זה תהליך מאוד שקט ומרגיע. ממליצה לעשות אחרי שהתינוקות כבר הוציאו מרץ, וצריך לעזור להם להוריד מתח מיותר, ולנוח לכמה דקות.
יכול להיות גם אחלה זמן של אינטימיות הורה ילד בחדר כחלק מטקס שינה

שיהיה שבוע נפלא
מזכירה שמשבוע הבא נפגשים כרגיל בימי חמישי בשעה 10:00
ורד

עוד בנושא :
צור קשר
שאלות? התייעצות?
צור קשר

פנו אלי בשאלות והתייעצות:קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני