זוחלים ומתיישבים. שיכון ותיקים. 1.11.18

שיעור 5

היי בנות. מה שלומכן? השבוע ענבר הצטרפה לזוחלים! ממש מרגש לראות תינוק עושה את הצעדים הראשונים העצמאיים שלו… 

מעבר לעמידת 6 על הכדור

התחלנו בשכיבה על הבטן על הכדורים, וקצת "נד נד" קדימה ואחורה, וסיבובים עדינים לשני הצדדים.
עכשיו העברנו את התינוקות לעמידת 6 על הכדור בשתי דרכים:
דרך ראשונה – רוטציה: התינוקות שוכבים על הבטן על הכדור. אנחנו אוחזים לאורך הצד של תינוק עם היד שלנו- מהכתף ועד לאגן, ומטים את הכדור לאותו הצד. עם היד השניה, עוזרים לו לכופף את הרגל הנגדית, וממקמים את הברך בקו האגן, ולוחצים אותה בעדינות לכדור. עכשיו נחזיר את המשקל חזרה למרכז, תוך תמיכה בברך המכופפת כך שהתינוק חוזר למרכז ודורך על הברך. רוב התינוקות ישלימו בעצמם את כיפוף הרגל השניה, אם לא, אז אפשר לעזור להם.
עכשיו, מי שלא יישר לבד את המרפקים – אפשר לגלגל את הכדור מעט לאחור ולעזור להם לשחרר את הידיים וליישר אותן, ואז לגלגל את הכדור חזרה למרכז, כך שהם בעצם עומדים על 6 על הכדור.
בעדינות ובתנועה קטנה נניע את הכדור קדימה ואחורה, כדי לייצר העברת משקל לכיוון הידיים (לחזק את חגורת הכתפיים) וחזרה למרכז.
דרך שנייה – העברת משקל לאחור: משכיבים שוב את התינוקות על הבטן. מגלגלים את הכדור לאחור לכיווננו, תוך כדי שאנחנו לוחצות את השוקיים לכיוון הכדור. שימו לב שהראש שלנו נשאר קרוב לגב שלהם, אם הם פתאום יעשו תנועה גדולה. 
נשארים שם, ומחכים שכוח הכובד יעשה את שלו והם "יפלו" לאחור- יכופפו את הברכיים. אחרי שזה קורה פשוט מגלגלים את הכדור חזרה למרכז, כך שהם שוב נמצאים בעמידת 6 על הכדור. 
עכשיו כשהם על 6, אפשר לחזור על התנועה קדימה ואחורה, וגם להוסיף גירוי עם הפנים שלנו מהצד, כדי לעודד אותם לעשות רוטציה בעמידת 6

ישיבה על כדורים
התחלנו את השיעור כשאנחנו יושבים על הכדורים, והתינוקות יושבים עלינו, ונתמכים בנו. אוחזים בבית החזה  ומתחילים להניע אותו למעלה (בלי שהטוסיק מתנתק מהרגל שלנו) ולמטה – לכיוון זקיפה וכפיפה. לייצר תנועתיות של בית החזה בתוך המנח של הישיבה. המשכנו עם כפיפה צידית- צד אחת מתארך והשני מתקצר. עכשיו מעט הרחקנו אותם מאיתנו וייצרנו רוטציה של בית החזה – בית החזה נע בסיבוב לאחור, כשהאגן נשאר פונה קדימה. תנועה קטנה כמובן לשני הכיוונים.
עכשיו העברנו את התינוקות לשבת קרוב לברך שלנו. קיים הבדל משמעותי בתרגיל שבא לידי ביטוי במיקום האחיזה שלנו. ככל שאנחנו תומכים גבוה יותר בגב, הם פחות צריכים לייצב את עצמם. ולהפך- אם אנחנו מחזיקים ממש במפרק האגן, כל עבודת הייצוב נעשית על ידם, וכך הם יתחזקו יותר. צריך למצוא את המקום הנכון עבור כל תינוק, כי כל אחד נמצא במקום אחר- אני לא רוצה שהם יקרסו ויפלו עליי לאחור, כי אז לא הרווחנו כלום. מי שזקוק לתמיכה- לתת לו, אבל את המינימום הנדרש.
אז, כשהם יושבים עלינו, ואנחנו מחזיקים אותם במיקום הנכון להם, אנחנו מתחילים לנוע לאט, קדימה. כדי לא ליפול קדימה, התינוקות צריכים להזדקף. נדגיש את תנועת ההזדקפות עם האגודלים שלנו משני צידי עמוד השדרה- כאילו נצייר שני קווים לכיוון מטה.
עכשיו נחזור למרכז וננוע לאט אחורה- שוב כדי לא ליפול, התינוקות צריכים לאזן את עצמם ע"י כפיפה. גם כאן נדגיש את התנועה ע"י האגודלים שלנו שיציירו עכשיו שני פסים למעלה.
המשכנו באתגר הישיבה, כשאנחנו מצרפים לתנועה את הקשר של הושטת היד- כשנעים קדימה, התינוקות מזדקפים ונגיש להם בועות סבון למעלה (כל פעם ליד אחרת), וכשננוע אחורה, נגיש להם בועות סבון מלמטה, להדגיש את הכפיפה.
ותודה לענת על בועות הסבון שהופרכו בדיוק רב ♥ 😀
 
ישיבת W
דיברנו על גמישות יתר, ועל הקשר שלה לישיבת W. אני מזכירה שכל עוד התינוק יושב גם ישיבה מלאה, וגם W, אין לי בעיה. אבל אני לא רוצה שהוא יישב רק בישיבת W.
מצרפת לכן לינק לדף עם הסבר על ישיבת W למי שרוצה להעמיק ישיבת W
 

רפלקס בלימה + רוקינג + מעבר לישיבה

נשב בישיבת ברכיים עם פישוק קל, ונניח את התינוקות בישיבה דומה בין הרגליים שלנו, כשאנחנו אוחזים בבית החזה. 
נטפח על בית החזה (כמו טרזן :-)) 
נספור עד 3 ובמהירות נוריד את התינוקות לכיוון הרצפה, כשהרגליים נשארות באותו מנח. חשוב להחזיק ככה שהראש לא יקבל מכה במקרה שרפלקס הבלימה עדיין לא מעורר. מי שכבר קצת עולה על 6, אפשר להשאיר אותם במנח הזה, ולהניע אותם קצת קדימה ואחורה לדמות את תנועת הרוקינג.
עכשיו, אוחזים באגן, ומובילים אותו בתנועה לאחור ומעט הצידה (רוטציה) עד שהוא עובר את הרגליים ומגיע לרצפה. אפשר לעזור לתינוק להעביר את הידיים בהתאם כך שהם יושבים בישיבה צידית עם ידיים מונחות על הרצפה. מכאן מי שכבר בשל לישיבה, יעזוב לבד את הידיים ויתיישר לכיוון ישיבה מלאה.
חשוב לעשות לשני הצדדים, לשמור על סימטריה. ובעיקר מי שכבר מתיישב לבד – חשוב לראות שהם עושים בעצמם את המעבר באופן סימטרי, ולעודד אותם לעשות כך.

מעבר לישיבה דרך הצד

את התרגיל הזה אפשר לעשות גם עם מי שעדיין לא נמצא על 6, אבל להישאר רק בשלב הדחיפה של היד, ולא להוביל ממש לישיבה צידית.
אחזנו יד ורגל נגדיות וגלגלנו מצד לצד עד שהגענו לשכיבה על הצד (הצד של הרגל התפוסה), משם המשכנו לכיוון התיישבות עד שראינו שהם נשענים על המרפק וחזרנו לגב. המעבר מתבצע ע"י כך שאנחנו מעט מושכות אותם לכיוון הרגל כשהם שוכבים על הצד. 
השלב של הדחיפה עם היד מאוד מחזק את חגורת הכתפיים ומכין אותם למעבר בצורה נכונה.

שיהיה שבוע נהדר!!
ורד

 
עוד בנושא :
צור קשר
שאלות? התייעצות?
צור קשר

פנו אלי בשאלות והתייעצות:קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני